گل یاقوتی – BROWALLIA

0

نام علمی :BROWALLIA SPECIOSA
خانواده :SOLANACEAE – سیب زمینیان
بومی منطقه :آمریکای جنوبی (کلمبیا)
نام های دیگر :Amethyst Flower, bush violet

گل یاقوتی

گل یاقوت از جنس Browallia و خانواده Solanaceae می باشد. این جنس دارای شش گونه مختلف است که تمامی آنها یکساله می باشند
بلندی گل یاقوتی به ۳۰ سانتی متر میرسد و گستردگی آن ۲۰ سانتی متر است.
برگ های برووالیا سبز، براق، نوک تیز و تخم مرغی شکل می باشند. گلها بنفش متمایل به آبی و عرض آنها در حدود ۵ سانتی متر است که در اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند گل یاقوت واریته ای دارد که در زمستان به گل می رسند و گلهای آن به رنگ آبی پر رنگ می باشد.
گلها بخش زینتی گیاه را تشکیل میدهند ؛ هر ۲ هفته یکبار با کود کامل تغذیه شود ؛ گل یاقوتی نسبت به سرما حساس است ؛ برای تراکم بهتر گیاه سر ساقه ها را یک بار بچینید ؛ اگر قبل از زمستان گیاه را از خاک درآورده و درون گلدان بکارید ، در طول زمستان نیز گل های شکوفا خواهید داشت ؛ مراقب باشید گل یاقوتی در مسیر باد شدید نباشد .
کاربردهای آن در فضای سبز به صورت کاشت تجمعی و به صورت آبشاری در پایین دیوار میباشد. سرعت رشد و گستردگی این گیاه محدود است
آفاتی از قبیل کنه های عنکبوتی که باعث می شود گیاه زرد و لکه دار به نظر برسد و این کنه ها به سرعت تکثیر می کنند. (راه حل : حذف گیاهان آلوده و حذف علف های هرز)
مگس سفید: حشرات بالدار کهمانند پروانه های کوچک هستند.باعث تضعیف و در نهایت مرگ گیاه می شود و ماده ای به نام عسلک که می تواند منجر به رشد قارچ سفید به نام کپک دوده می شود . (راه حل :حذف گیاهان آلوده از گیاهان غیر آلوده و استفاده از آفت کش شته باعث کوتاه شدن گیاه و تغییر شکل برگ و جوانه با حذف علف های هرز و محصولات مختلف آلی و معدنی برای کنترل شته ها )
قارچ ها: ایجاد لکه روی برگ گیاه (راه حل : با جدا کردن برگ آلوده هنگامی که گیاه خشک است می توان ان را کنترل کرد و نیز استفاده از قارچ کش ها)
گل یاقوت را می توان به سادگی از طریق کاشت بذر تکثیر کرد. مشروط بر اینکه ، عمل کاشت ، به موقع و در اوایل سال، انجام شود. تا گیاه جدید رشد کرده و در همان سال گل دهد. اگربذرها در اوایل تا اواسط بهار کاشته شوند، در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز همان سالها ظاهر شده و چند هفته دوام خواهند داشت. بذرها را به صورت پراکنده و نسبتا سطحی در سینی بذر یا گلدان کوچک و یا ظرف مسطح حاوی کمپوست مخصوص بذر وقلمه بکارید. خاک را مرطوب نگاه دارید و ظرف را با پلاستیک شفاف یا شیشه بپوشانید. گاهگاهی در پوش را بردارید تا از رطوبت بیش از اندازه که باعث فساد گیاه می شود، جلوگیری کنید. بذر را در دمای حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نور مناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. زمانی که بلندی نشاء ها به ۵/۲ سانتیمتر رسید، آنها را بیرون بیاورید. در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. زمانی که نشاء ها رشد کرده و گلدان را پر کردند می توانید هر دو نشاء را در گلدان بزرگتری با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر قرار دهید تا گیاه بالغ و کاملی به دست اورید.

: منابع
http://fereshtz.blogfa.com/cat-18.aspx
http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/shrub_fact_sheets/brospea.pdf
http://plantdiseases.blogfa.com/8706.aspx
http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_eb3e.html
http://www.njavan.com/forum/archive/index.php/t-90308.htm

۰