کلماتیس هیمالیایی / کلماتیس کوهی – HIMALAYAN CLEMATIS

0

نام علمی :CLEMATIS MONTANA
خانواده :RANUNCULACEAE – آلاله
بومی منطقه :نواحی کوهستانی آسیا (از افغانستان تا تایوان)
نام های دیگر :Anemone Clematis

کلماتیس هیمالیایی / کلماتیس کوهی

خصوصیات گیاهشناسی:

گیاه زینتی “کلماتیس هیمالیایی” یا “کلماتیس کوهی” گیاهی گلدار و بالارونده از جنس کلماتیس و از خانواده آلاله می باشد. این گیاه زینتی دارای شاخه های بالارونده ی قوی است که به وسیله هرس مناسب توسط باغبانان برای پوشاندن سایبان ها و دیوارها استفاده می شود. این گیاهان بومی نواحی کوهستانی آسیا – از افغانستان تا تایوان – می باشند.
کلماتیس کوهی گیاهی چندساله و همیشه سبز یا خزاندار می باشد. گل ها زیبا و دارای چهار گلبرگ به رنگ های سفید تا صورتی می باشند. این گل ها حدود ۷ سانتیمتر قطر داشته و در اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفا می شوند. برگ ها نیز سه برگچه ای و به رنگ سبز مایل به ارغوانی هستند.

شرایط محیط رشد:

به محلی نیمه سایه و خاکی کاملاً مرطوب با زهکش مناسب و غنی از هوموس نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاهان حدود -۱۵ درجه سانتیگراد می باشد.
در کنار رودخانه های جنگلی، کلماتیس یک گیاه خطرناک برای درختان جوان در حال رشد به حساب می آید. و علت آن پیچش و خفه کردن اینگونه درختان می باشد.

آفات و بیماری ها:

از جمله بیماری ها و آفات این گیاه عبارتند از: پوسیدگی ساقه، سفیدک، زنگ، لکه سیاه، شته، شپشک، کنه تارعنکبوتی، تریپس، کرم سفید ریشه، مگس های سفید و گوشخیزک.

تکثیر:

تولید کلماتیس هیمالیایی از طریق بذر، یکی از روش های تکثیر این گیاه به شمار می آید. به خصوص، اگر در کاشت بذور و تولید انواع دیگر گیاهان تجربه داشته باشید، و علاوه بر این شخصی صبور و با حوصله باشید، قطعاً در مورد کلماتیس ها موفق خواهید شد.
در مورد گیاه کلماتیس، قلمه را می توان از دو نوع چوب تهیه نمود: ۱- چوب های جوان که دارای میان گره های کوتاه هستند و در بهار تهیه می شوند. ۲- چوب هایی که حاصل رشد سال جاری بوده، تا حدودی رسیده اند و اواخر بهار الی اواخر تابستان تهیه می شوند.
همچنین استفاده از قلمه های جوانه برگ که در اواسط تابستان تهیه می شوند، زیر دستگاه مه افشان ‌نتایج خوبی داشته اند. قلمه جوانه برگ شامل پهنک برگ، دمبرگ و قسمت کوتاهی از ساقه، همراه با جوانه جانبی متصل به آن می باشد. بنابراین می توان گفت که هر گره به عنوان یک قلمه مورد استفاده قرار می گیرد.
خوابانیدن، ساده ترین روش تکثیر کلماتیس ها می باشد و در مقایسه با دیگر روش ها به وسایل و مراقبت های کمتری نیاز دارد. در خوابانیدن، شاخه های حاصل از رشد سال جاری و سال قبل (شاخه های یک ساله) مورد استفاده قرار می گیرند. گودال مورد نیاز برای خوابانیدن شاخه، حدود ۲۰ سانتیمتر عمق و ۶۰ سانتیمتر عرض و طول دارد. ابتدا نیمی از گودال را با خاک پر کنید. سپس شاخه را داخل گودال قرار داده و آن را به وسیله چند عدد سیم ضخیم که به صورت قلاب در آمده اند، در خاک محکم و ثابت نمایید. بعد از این مرحله، مابقی گودال را با همان مخلوط خاک و خاک برگ پر کنید.

: منابع
http://nargil.org/
http://www.sundaygardener.co.uk/growing_clematis.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Clematis_montana
https://www.rhs.org.uk/

 

۰