کلم چینی – CHINESE CABBAGE

0

نام علمی :BRASSICA OLERACEA VAR. CHINENSIS
خانواده :BRASSICACEAE – شب بوها یا چلیپائیان
بومی منطقه :آسیای شرقی
نام های دیگر :-

کلم چینی

خصوصیات گیاهشناسی:

“کلم چینی” یکی از انواع کلم ها است که منشأ آن آسیای شرقی می باشد. کلم چینی در این مناطق از نظر فیزیولوژی دوساله ولی در مناطق معتدل یکساله است. قسمت خوراکی این کلم ، برگ های ناصاف بیضی شکل و یا کشیده آن است. این گیاه بدون ساقه است.
دو گونه با اختلاف کم و بیش در برگ ها از این گیاه وجود دارد:
الف: B. o. var. chinensis subsp. pekinensis
ب: B. o. var. chinensis subsp. chinensis

شرایط محیط رشد:

در زمین های لومی بهترین نتیجه را می دهد. احتیاج آن به آب زیاد است و در مقابل خشکی نیز حساس است. کلم چینی دمای تا منهای ۶ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کند. کودهای شیمیایی مورد نیاز حدود ۱۲۰ کیلوگرم ازت (یک سوم قبل از کشت و بقیه به فرم کود سرک)، ۸۰ کیلوگرم P2O5 و ۱۶۰ کیلوگرم K2O در هکتار است.
گل های کلم چینی در دمای پایین تر از ۱۲ درجه سانتیگراد و یا در روزهای بلند بوجود می آید. دمای پایین (۲ تا ۸ درجه سانتیگراد) در هنگام جوانه زنی گیاه را قبل از تشکیل پیچ برگ به گلدهی سوق می دهد.

ارزش غذایی:

کلم چینی که به صورت سالاد و یا پخته مورد مصرف قرار می گیرد به علت داشتن اسیدهای آمینه ضروری و مقداری پروتئین و کربوهیدرات و ویتامین ث یکی از مهمترین گیاهان این خانواده است.
هر صد گرم از بخش خوراکی این گیاه حاوی ۹۵.۴ گرم آب، ۱.۲ گرم پروتئین، ۰.۳ گرم چربی، ۱.۳ گرم کربوهیدرات، ۱.۷ گرم مواد سلولزی، ۰.۴ میلیگرم ویتامین ب۶، ۰.۰۴ میلیگرم ویتامین ب۲، ۰.۰۳ میلیگرم ویتامین ب۱، ۳۵ میلیگرم ویتامین ث، ۰.۰۸ میلیگرم ویتامین آ، ۲۰۰ میلیگرم پتاسیم، ۱۱ میلیگرم منیزیم، ۰.۶ میلیگرم آهن، ۳۰ میلیگرم فسفر و ۴۰ میلیگرم کلسیم می باشد.

تکثیر:

تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. عملیات برداشت کلم چینی مانند کلم پیچ است یعنی اینکه با جدا کردن برگ ها، مجموعه خوراکی کلم را تمیز کرده و آن را برای فروش به بازار عرضه می کنند. شرایط نگهداری آن مشکل است.

: منابع
https://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_oleracea
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_cabbage
https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxonomydetail.aspx?7674
پیوست، غ.ع. ۱۳۸۵. سبزیکاری. انتشارات دانش پذیر، چاپ چهارم، ۴۸۷ صفحه.

 

۰