عروسک پشت پرده – CHINESE LANTERN

0

نام علمی :PHYSALIS ALKEKENGI
خانواده :SOLANACEAE – سیب زمینیان
بومی منطقه :ژاپن
نام های دیگر :bladder cherry, Chinese lantern, Japanese lantern , winter cherry و کاکُنه و گیلاس جهودان

عروسک پشت پرده

دانستنیهای علمی : عروسک پشت پرده یک گیاه زینتی محبوب بوده و در نقاط مختلف دنیا یافت می شود. کاربردهای غذایی و دارویی نیز دارد. این گونه از عروسک پشت پرده فقط در جنگل‌های شمال می روید.
خصوصیات ظاهری : عروسک پشت پرده یک گیاه علفی و دائمی است که ۳۰ تا ۶۰سانتی متر با سرعت زیاد رشد می کند. گل ها دوجنسی بوده و توسط زنبورها گرده افشانی می گردد. ریزومی خزنده داشته و ساقه ها زاویه دار و راست است. برگ ها دم‌ داشته و گلهای آن سفید وکوچک هستند. کاسه گل پس از گرده افشانی و لقاح می‌روید، درشت، متورم و رنگین می‌شود و به رنگ نارنجی تند با برگ‌های برجسته در می‌آید. درون آن میوه گیاه به شکل سته نارنجی رنگی تشکیل می‌شود. معمولأ در پاییز پارانشیم کاسه گل تحت تأثیر فعالیت‌های باکتری‌های سلولز خوار تجزیه می‌شود، در نتیجه فقط شبکه رگبرگ‌های کاسه به شکل تور سفید رنگ ظریف و نازکی باقی می ماند و میوه گرد درون آن نمایان می‌شود. به همین علت است که این گیاه را عروسک پشت پرده می‌نامند. دارای برگ‌های سبز تخم‌مرغی شکل. گل‌های ستاره‌ای شکل سفید در تابستان و سپس میوه‌های نارنجی، قرمز در پائیز ظاهر می‌شوند.
شرایط محیط رشد: این گیاه در خاک های متوسط رشد می کند و برای خاک های شنی، لومی و رسی مناسب است و خاک هایی که زهکشی خوبی داشته باشند ترجیح می دهند. در مکان های نیمه آفتابی که سایه اش زیادی نباشد رشد خوبی دارد. خاکهای مرطوب را ترجیح می دهند. برای جلوگیری از آسیب بادها ایجاد سایه بان برای محافظت از این گیاه توصیه می گردد. در هنگام گلدهی اگر خاک بسیار غنی داشته بتشد، گیاه بیشتر برگ تولید می کند. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این گیاه قدرت سازگاری و تولید بذر بالایی در مراتع دارد.
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی: عروسک پشت پرده سرگذشت طولانی در بحث گیاهان دارویی داشته و از لحاظ شیمیایی جذاب است. برگ و میوه این گیاه خاصیت دارویی دارد. منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌های گوناگون است که برای درمان بیماری‌های متعددی نظیر التهاب و روماتیسم توصیه می‌شود. عروسک پشت پرده طبعی سرد و خشک دارد و اثراتی نظیر مدر، تب‌بر، ضد انگل و تصفیه کننده خون دارد. انگل‌های معده و روده را می‌توان با کمک این گیاه دفع نمود. میوه این گیاه شبیه گیلاس بوده و ویتامین C زیادی دارد است. محتوی فیزالیزین، آلکالوئیدها، لیکوپن و مقدار زیادی ویتامین است. این مواد دفع اسید اوریک را تسریع نموده، بنابراین درمورد ناراحتی های کلیوی و مجاری ادرار، نقرس وروماتیسم مورد استفاده قرار می گیر. در طب سنتی چین مصرف این گیاه برای درمان گلو درد، سرفه، اگزما، هپاتیت، اختلالات سیتم ادراری و تومورها تجویز می گردد.
نحوه تکثیر گیاه: جهت تکثیر گیاه عروسک پشت پرده از طریق تقسیم گیاه و تهیه قلمه چوب نرم در بهار باید اقدام کرد. برای تکثیر از طریق از طریق بذر باید در گلدان یا جعبه های کاشت با کمپوست کاشته شود.
هشدار: بلع گیاه عروسک پشت پرده در تولید مثل دام و انسان ایجاد اختلال می‌کند.

: منابع
http://en.wikipedia.org/wiki/Physalis_alkekengi
http://fa.wikipedia.org
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=b713
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Physalis+alkekengi
http://www.seedaholic.com/physalis-alkekengi-var-franchetti-chinese-lantern.html

 

۰