شاه پسند خزنده – CREEPING LANTANA

0

نام علمی :LANTANA MONTEVIDENSIS
خانواده :VERBENACEAE – شاه‌پسند
بومی منطقه :آمریکای جنوبی
نام های دیگر :trailing lantana, weeping lantana, small lantana, purple lantana , trailing shrubverbena

شاه پسند خزنده

خصوصیات گیاهشناسی:

یکی از انواع جالب گیاه شاه پسند که به عنوان شاه پسند خزنده نامیده می شود گیاهی چندساله و بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه حداکثر ۶۰ سانتیمتر ارتفاع داشته و ساقه هایی بلند و خزنده تولید می کند. این ساقه ها می توانند تا حدود ۱.۵ متر نیز بر روی زمین رشد کنند.
گل های این نوع از شاه پسند به رنگ بنفش بوده و گل آذین ها نیز حدود ۲.۵ سانتیمتر قطر دارند.
از این گیاه زینتی می توان به عنوان نوعی گیاه پوششی در مکان هایی که خاک از زهکش خوبی برخوردار بوده و نیز آفتاب کافی وجود دارد، استفاده کرد.
برگ ها سبز رنگ، تخم مرغی شکل و همانند گل ها، معطر می باشند.
این درختچه خاصیت دگرآسیبی (Allelopathy) داشته و تندش بذر و رشد طولی ریشه های بسیاری از گیاهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

شرایط محیط رشد:

دمای حداکثر بحرانی تاکنون برای این درختچه به ثبت نرسیده است، ولی رشد شاخه های آن در حدود ۵ درجه سانتیگراد متوقف می شود.
با وجود اینکه شرایط خشک را به مدت طولانی تحمل می کند، ولی برای رشد بالقوه نیازمند خاک های همیشه مرطوب است. به قدری رطوبت برای رشد آن تعیین کننده است که با وجود رطوبت کافی، در خاک های ضعیف و حتی شنی تقریباٌ خالص رشد و نمو می کند.
مقاومت این گیاه در آفتاب زیاد است مشروط بر آنکه مرتب آبیاری شود و خاک پای آن همیشه مرطوب باشد. باید در مکان آفتابگیر کاشته شود و در روزهای گرم و تابستان به آنها آب فراوان داد. نیاز آبی آن متوسط است اما باید در روز‌های آفتابی شدید به صورت دائم آبیاری شوند تا خاک مرطوب باشد و آسیبی به گل ها نرسد.

آفات و بیماری ها:

معمولاً آفات برای این گیاه مزاحمت ایجاد نمی کنند اما هر چند وقت یکبار برگ های گیاه را برای شته ها، شپشک ها و کنه های تار عنکبوتی بررسی کنید. از بیماری های گیاه نیز می توان به برخی بیماری های قارچی همانند سفیدک پودری و لکه برگی قارچی و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. شرایط سرد و مرطوب و عدم وجود نور کافی از جمله شرایط مساعد برای شیوع این بیماری های قارچی است.

تکثیر:

گل شاهپسند از طریق کشت بذرها تکثیر می شود، اما به آسانی جوانه نمی زند. توصیه می شود که صفحه های خاک مخصوص جوانه زنی استفاده گردد تا احتمال جوانه زدن دانه ها افزایش یابد. بذرها را ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان در خانه در صفحات خاک مخصوص به جوانه زنی کشت می کنند. همچنین می توان نهال های کوچک و آماده این گیاه را در بهار از گل فروشی ها خریداری کرد.
هنگام کاشت نهال های کوچک شاهپسند در باغ، بین هر دو گیاه ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر فاصله بگذارید تا آزادانه بتوانند رشد کنند و گسترش یابند.

: منابع
http://keyserver.lucidcentral.org
http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1161464684397024856
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=e266
https://en.wikipedia.org/wiki/Lantana_montevidensis

۰