سیب ستاره ای سفید – WHITE STAR APPLE

0

نام علمی :CHRYSOPHYLLUM ALBIDUM
خانواده :SAPOTACEAE – ساپوتاسه
بومی منطقه :آفریقا
نام های دیگر :African star apple

سیب ستاره ای سفید

دانستنی های علمی:

گیاه “سیب ستاره ای سفید” یکی از درختان میوه دار از خانواده Sapotaceae است که در نواحی گرمسیری آفریقا یافت می شود. این گیاهان معمولاً در تمامی نواحی گرمسیر آفریقا رشد می کنند. این گیاه ارتباط خویشاوندی نزدیکی با سیب ستاره ای آفریقایی با نام علمی Chrysophyllum africanum دارد بطوریکه برخی گمان می کنند این دو گونه، یکی هستند.

خصوصیات گیاهشناسی:

برگ ها با آرایش متناوب، تقریباً همیشه سبز، بیضوی یا کشیده، به طول ۵ تا ۱۵ سانتیمتر، تقریباً چرمی، به رنگ سبز پررنگ و براق در سطح رویی، پوشیده از کرک های ابریشمی به رنگ قهوه ای – طلایی در سطح زیرین (در برگ های بالغ) می باشند.
گل ها کوچک، خوشه ای، در محور برگ ها، به رنگ زرد مایل به سبز، زرد یا سفید مایل ارغوانی با جام گل پنج لوبی و لوله ای و ۵ یا ۶ کاسبرگ است.
میوه ها کروی شکل به قطر ۳ تا ۴ سانتیمتر با یک شیار در انتها می باشند. این میوه ها از رنگ مایل به سبز (در میوه های نارس و نابالغ) تا رنگ صورتی یا زرد (در میوه های بالغ) متغیر خواهند بود. در هر میوه حدود ۳ تا ۵ عدد بذر وجود دارد. بذور به رنگ قهوه ای و براق به طول حدود ۲ سانتیمتر و عرض ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر می باشند. این بذرها در حجره هایی ستاره ای شکل و در پالپی زرد رنگ وجود دارند. همچنین این بذور دارای پوششی سخت نیز می باشند.

شرایط محیط رشد:

درخت سیب ستاره ای سفید در نواحی گرمسیری یا نزدیک به گرمسیری و در ارتفاعات ۴۲۵ متری بالاتر از سطح دریا دیده می شود.
این درختان به خاک ویژه ای نیاز ندارند و به خوبی می توانند در خاک های عمیق، غنی، لومی رسی، شنی یا آهکی رشد کنند اما از نظر رطوبت به آبیاری منظم و مناسب و خاک مرطوب نیاز دارند.
در طی شش ماه اول رشد گیاه، درختان جوان باید هر هفته آبیاری شوند. آبیاری های بعدی کمتر شده به جز در فصل گلدهی و همچنین در زمان میوه بستن که گیاه به کمبود آب در این دوره ها حساس است.
میوه های رسیده و برداشت شده را می توان در شرایط مطلوب (در دمای ۳ تا ۶ درجه سانتیگراد) و رطوبت نسبی ۹۰ درصد، برای مدت ۳ هفته نگهداری کرد.

ارزش غذایی:

پژوهش ها نشان داد که این گیاه دارای حدود ۱۱ درصد کربوهیدرات ها، ۴ درصد فیبر، ۳ درصد چربی، ۷ درصد پروتئین، ۱۷.۱۱ ppm کلسیم، کمتر از یک پی.پی.ام آهن، ۹.۹۲ پی.پی.ام فسفر، ۲۵.۰۳ پی.پی.بی. ویتامین ث، ۱۰.۷۴ پی.پی.بی ویتامین آ، کمتر از یک پی.پی.بی ویتامین های ب۱ و ب۲ می باشد.

تکثیر:

تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. بذور این گیاهان جزو گروه ریکال سیترنت ها می باشد. این بذرها را نباید در دماهای زیر صفر درجه سانتیگراد انبار کرد. معمولاً این بذور را در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد انبار می کنند. این بذرها ممکن است دارای خواب فیزیولوژیکی باشند.

: منابع
http://www.ajol.info/index.php/afrrev/article/view/58288
http://www.kew.org/science-conservation/millennium-seed-bank/seed-research/chrysophyllum-albidum
https://en.wikipedia.org/wiki/Chrysophyllum_albidum

 

۰