ریزم بید (گیاه مرغ) – QUACKGRASS

0

نام علمی :AGROPYRON REPENS
خانواده :POACEAE – گندمیان
بومی منطقه :اغلب مناطق اروپا، آسیا و شمال غرب آفریقا
نام های دیگر :ریزوم بید – بیدگیاه – بید گیاه کرک – جوداش علف قوشک – ثیل – ابریق اوتى -عرق النجیل – خومه – فرز – فرزد – مرج و سبزه چمن quick grass, quitch grass (quitch), dog grass, quackgrass, scutch grass و witchgrass

ریزم بید (گیاه مرغ)

مرغ گونه ای چندساله بوده که به عنوان علوفه، گیاهی دارویی و بیابان زدایی کاربرد دارد. ریشه های این گیاه رشد سریعی داشته و باعث می شود این گیاه به سرعت پراکنده شود.
مرغ برگهایی کرکدار و پهن و گلهایی خوشه ای دارد. هر گل آذین بین ۳ تا ۸ گل دارد. دوره گلدهی از تیر تا شهریور است. طول ساقه بین ۴۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است. مرغ ریشک نداشته و یا گاهی ریشکهای بسیار کوتاهی دارد.
میوه مرغ مسطح، شیاردار و دارای کرک در قسمت نوک است.
مرغ در هر نوع خاکی می تواند رشد کند. در خاکهای حاصلخیز و غنی از نیتروژن رشد آن سریعتر می شود. در خاکهای اسیدی، خشک و کم عمق رشد آن کمتر می شود.
pHمناسب برای مرغ ۵.۲-۷.۸ است. دمای مناسب برای رشد مرغ ۲۶-۱۸ درجه است. ریزومها در دمای کمتر رشد می کنند.
ریزوم های خشک شده مرغ در طب سنتی اروپای شمالی به عنوان خوشبو کننده استفاده می شود. در اتریش از ریزوم مرغ برای درمان تب به کار می رفت که روش استفاده از آن یا به صورت چای و شربتهای خوراکی بود و یا به صورت خام بر روی پوست قرار می گرفت.
مرغ دارای مانیتول و اینولین است و در نتیجه مدر است. به صورت سنتی از مرغ برای عفونتهای مجاری ادراری و اختلالات کلیوی مانند سنگ کلیه استفاده می شود. اسانس این گیاه ضد باکتری است. مطالعات بر روی خواص دارویی مرغ کم بوده و برای تائید خواص دارویی آن باید مطالعات بیشتری انجام شود. از خواصی که به مرغ نسبت داده می شود می توان به این موارد اشاره کرد: ضد التهاب، ملین، نیرو بخش، مدر، نرم کننده پوست، درمان بزرگ شدن پروستات، التهاب مثانه، برونشیت، اختلالات پوستی، سرماخوردگی، دیابت، خلط آور، تب، نقرس، سنگ صفرا، سنگ کلیه، اختلالات کبدی، دردهای رماتیسمی و اختلالات ادراری. به صورت سنتی، مرغ با میزان آب مصرف می شود تا بتواند مجاری ادراری را شستشو دهد.
مرغ برای درمان اختلالات کلیوی مانند عفونتها، درد و سوزش در هنگام ادرار و همچنین آماس مثانه بسیار موثر است.
ملخها، سنها، شته ها، شپشک گندم، تریپس و به طور کلی آفات مهم خانواده گندمیان به مرغ نیز حمله می کنند. زنگ وسایر بیماری های مهم این خانواده از بیماری های مرغ نیز به حساب می آید.
تکثیر از طریق بذر و ریزوم صورت می گیرد. وقتی بذر جوانه زد و گیاه در زمین مستقر گردید، ریزومها می توانند در خاکهای سخت و در بین ریشه سایر گیاهان رشد کرده و گیاهان جدیدی را تولید کنند. دمای پایین و طول روز بلند باعث افزایش رشد ریزوم می شود. هر گیاه به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ بذر در هر ساقه تولید می کند.
از آنجاییکه دز مصرف این گیاه برای کودکان تعیین نشده است، نباید برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که به هر یک از گیاهان خانواده گندمیان حساسیت دارند از این گیاه نیز نباید استفاده کنند. از آنجاییکه این گیاه به شدت مدر است، نباید بیش از اندازه مصرف شود زیرا باعث برخی اختلالات از جمله کاهش پتاسیم می شود. افرادی که به علت اختلالات کلیوی و یا قلبی دچار آماس و تورم هستند نباید از مرغ استفاده کنند. در دوران بارداری و شیردهی نباید از این گیاه استفاده کرد. این گیاه می تواند سبب افزایش فشار خون شود به همین دلیل با داروهای افزایش دهنده فشار خون تداخل دارویی دارد. از سویی دیگر، مرغ مدر بوده و با داروهای مدر دیگر نیز تداخل داشته و سبب تشدید اثرات این داروها می شود.

: منابع
http://www.livingnaturally.com/ns/DisplayMonograph.asp?StoreID=E32FA6C399AB4C99897032581851D45D&DocID=bottomline-couchgrass
http://drplant.persianblog.ir/page/33
http://en.wikipedia.org/wiki/Elymus_repens
http://www.cropscience.bayer.com/en/Crop-Compendium/Pests-Diseases-Weeds/Weeds/Agropyron-repens.aspx
http://www.mdidea.com/products/proper/proper07905.html

 

۰