بیلیمبی – BILIMBI

0

نام علمی :AVERRHOA BILIMBI
خانواده : OXALIDACEAE – شبدر ترشک
بومی منطقه :اندونزی
نام های دیگر :cucumber tree , tree sorrel, Kamias، درخت خیار

بیلیمبی

دانستنیهای علمی : درخت خیار، درخت میوه دهی است از خانواده اگزالیس که با درخت کارامبولا نزدیکی دارد. بیلمبی احتمالا از اندونزی منشاء گرفته است و در حال حاضر در فیلیپین، سریلانکا و بنگلادش یافت می شود. همچنین در کشورهای آسیای جنوبی این درخت، معمول و شناخته شده است. در خارج از آسیا درخت خیار در زانزیبار کشت می شود.
خصوصیات ظاهری : این درخت ارتفاعی از ۵ تا ۱۰ متر ارتفاع داشته و ساقه اصلی آن کوتاه بوده و سریعا به انشعابات زیادی تقسیم می شوند. برگ های درخت خیار یا بیلیمبی ۳ تا ۶ سانتی متر بوده و متناوب می باشند. نابرابر و بصورت خوشه می باشند. خوشه ها محدود می باشند. در درخت ۱۱ تا ۳۷ تناوب بوجود می آید. برگها شبیه برگهای Otaheite gooseberry می باشند. برخی درختان گل های دراز و برخی دیگر گلهای کوتاهی دارند. میوه‌ای استوایی ( میوه درخت خیار ) ، به رنگ زرد مایل به سبز ( و رسیده آن به رنگ زرد ) ، نرم و گوشتی ( شبیه اختری ) اما بسیار ترش بوده و دارای شکل استوانه و دارای طبع سرد می باشد.بیلیمبی ؛ در نواحی گرمسیری کشت می شود. بیلیمبی از خویشاوندان میوه اختری است.
شرایط محیط رشد: این درخت اصولا در شرایط استوایی رشد بهینه دارد. تحمل به سرمای بیلیمبی کمتر از کرامبولا می باشد. بهترین رشد را در خاک های غنی با زهکشی کافی داشته و باران را برای دوره ی زندگی ترجیح می دهد، به شرطیکه با ۲ تا ۳ فصل خشکی همراه باشد.
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی: آب بیلیمبی در مناطق آسیایی بعنوان دارویی مصرف دارد. آب میوه درصد بالای اگزالیک اسید دارد که برای تمیزی و روشن کنندگی مفید است. میوه ها خوراکی بوده و همچون آب لیمو طعم اسیدی دارد. با میوه می تواند ترشی درست کرد و همراه با غذا میل شود. . میوه بیلیمبی به دلیل ترش بودن میوه بیلیمبی ، خام مصرف نمی شود ؛ بلکه از مربا، ترشی و شور ، آب میوه و شربت آن و یا به عنوان طعم دهنده غذا مورد استفاده قرار می گیرد.: بیلیمبی ؛ سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد.بیلیمبی ، برای تنظیم فشار خون، درمان سیاه سرفه ، اوریون و رماتیسم مفید است.جوشانده گل آن در درمان برفک و سرفه مفید است.کنسرو میوه آن برای درمان سرفه مفید است.دارای طبع سرد بوده و بنابر اعتقاد مردم فیلیپین ؛ از گرمازدگی جلوگیری می کند.جوشانده برگ آن در تسکین التهاب معقد و بیماری های مقاربتی کاربرد دارد. شربت آن تب بر و ضد اسهال است.
نحوه تکثیر گیاه: برای تکثیر بیلیمبی بیشترین تلاش در جهت پیوند و پیوند جوانه هنوز پاسخ نداده است. استفاده از قلمه جوانه چوبی بدون برگچه با طول ۳.۸ تا ۵ سانتی متر موفق بوده است. خوابانیدن هوایی در اندونزی برای چندین سال انجام شده است. بهرحال درخت خیار بطور وسیعی با بذر تکثیر می شود.

: منابع
http://en.wikipedia.org/wiki/Averrhoa_bilimbi
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=11908
http://toptropicals.com/html/toptropicals/plant_wk/bilimbi.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3741977
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/bilimbi.html

۰