بگونیا کورالینا – CORAL BEGONIA

0

نام علمی :BEGONIA CORALLINA
خانواده : BEGONIACEAE – بگونیا
بومی منطقه :برزیل
نام های دیگر :Corallina de Lucerne

بگونیا کورالینا

“بگونیا کورالینا” گونه ای بگونیاها است که دارای ساقه ای چوبی و بلند با برجستگی ها و انحناهایی شبیه بامبو است. این گیاهان دارای عادت رشد مستقیم و بومی برزیل می باشند. این گیاهان، گیاهانی علفی و چندساله اند.
گل ها غالباً به صورت خوشه ای و دارای براکته هایی در بخش تحتانی می باشند. براکته ها ممکن است چسبیده به بخش زیرین دمگل ها باشند. زمان گلدهی آنها در فصل های بهار تا پاییز است. این گل ها به تعداد زیاد و به رنگ قرمز می باشند.
برگ ها پهن، به رنگ سبز و نامتقارن (مانند سایر بگونیاها) می باشند.

شرایط محیط رشد:

درجه حرارت مناسب برای پرورش این گیاهان در شب حدود ۱۸ درجه سانتیگراد و روز حدود ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. درجه حرارت شب تقریباً در بیشتر خانه ها برای رشد و نمو این گیاه مهیا است.
بگونیا کورالینا در مقابل آلودگی هوا حساسیت نشان می دهد و به هوای آزاد و نور کافی (نور مستقیم آفتاب نباشد) نیازمند است.
بگونیاها به طور کلی در خاک های سبک با زهکش خوب و کمی اسیدی و غنی از نظر هوموس و مواد آلی دیگر، به خوبی رشد و نمو می کنند. مخلوط خاک مناسب و مورد نیاز این گیاه عبارت از دو قسمت خاک خوب لومی (خاک باغچه)، یک قسمت هوموس (خاک برگ پوسیده یا تورب) و یک قسمت ماسه یا شن ریز است. به این مخلوط باید مقدار کمی کود پوسیده دامی اضافه کرد. همچنین بهتر است مقداری کود شیمیایی به خاک افزوده شود.

بگونیا به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. نوری که از موانعی گذشته و مقادیری از آن قبلاً جذب شده باشد مناسب تر است (نگهداری در گلخانه هایی که به وسیله حصیر و یا مواد آهکی پوشش شده باشند، و کاشت بگونیا در نقاط سایه-آفتاب زیر درختان). برخی از نویسندگان بگونیا را به طور کلی جزء گیاهان سایه پسند طبقه بندی کرده اند. بنابراین این گیاهان باید در فصل تابستان از نور شدید محافظت شوند. در نواحی سردسیر، بگونیاها فقط در روزهای گرم تابستان در سایه نگهداری می شوند.
بگونیاها به طور کلی در محیط کاملاً مرطوب به خوبی رشد و نمو می کنند، با این وجود، شدت رطوبت (خاک و هوا) نباید به حدی باشد که این گیاهان همیشه خیس باشند، در غیر این صورت ریشه های ظریف و نازک بگونیا که به پوسیدگی حساسیت دارد در مقابل این عارضه مقاومتی نمی کند. در محیط خشک برگ های بگونیا به زودی خشک می شود (پیچیدگی برگ ها و لکه های خشک شده روی برگ بگونیا به دلیل خشکی هوا به کرات اتفاق می افتد).

تکثیر:

روش ازدیاد بگونیاها بسیار متفاوت است. بسیاری از آنها از طریق کاشت بذر به آسانی تکثیر می شوند. بذر بگونیا بسیار ریز است و عملیات کاشت باید با دقت صورت گیرد و در صورت آبیاری از بخش تحتانی گلدان انجام پذیرد. برای کاشت بذر مخلوطی از یک سوم خاک باغچه، یک سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم ماسه تهیه کرده، بعد از مرطوب کردن خاک، درون گلدان می ریزند. سپس خاک گلدان را کمی فشرده و بذر را به صورت یکنواخت در سطح آن پخش می کنند و روی آن قشر نازکی از مواد آلی پوسیده مانند خاک برگ یا تورب می ریزند. برای آبیاری این گلدان، تمامی حجم آن را در یک گلدان بزرگتر پر از آب فرو می کنند، به طوری که آب از بالا روی بذر کاشته شده نریزد و فقط از سوراخ پایین گلدان و از منافذ اطراف به داخل نفوذ کند. به تدریج سطح خاک خیس شده و آبیاری کامل انجام می پذیرد.
روش دیگر تکثیر این گیاهان استفاده از قلمه جوانه انتهایی و قلمه های نیمه خشبی است. این قلمه ها حداقل باید یک جوانه داشته باشند. همچنین با استفاده از قلمه های بگ و ریزوم نیز می توان بگونیا کورالینا را تکثیر نمود.

: منابع
http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_af97.html
http://www.plantoftheweek.org/week094.shtml
https://de.wikipedia.org/wiki/Begonia_corallina
خلیقی، ا. ۱۳۸۵. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران). انتشارات روزبهان، چاپ دهم، ۳۹۲ صفحه.

۰