بند لغزی

0

اسلک لاین (به انگلیسی: Slacklining) فعالیت یا ورزش انجام حرکات تعادلی بر روی تکه‌ای از تسمه است که بین دو نقطه کشیده شده باشد اما زیاد سفت بسته نشده باشد بسیاری از مردم در نگاه اول و با اولین برخورد این ورزش را با بند بازی اشتباه می‌گیرند، در حالی که این دو کاملاً متفاوت هستند، در بند بازی، طناب یا سیم آهنی ضخیمی که بند باز بر روی آن راه می‌رود کاملاً سفت و تقریباً بدون تنش و حرکت می‌باشد و بند باز از چوب بلندی برای حفظ تعادل استفاده می‌کند. اما در اسلک لاین تسمه کشیده شده بین دو نقطه نسبتاً شل و پر از حرکت و تنش می‌باشد و اسلک لاین بدون استفاده از چوب و به کمک حرکات دست و بدن تعادل خود را حفظ می‌کند.

سبکهای مختلف اسلک لاین
اسلک لاینینگ دارای سبکهای مختلفی است:

هایلاین
(به انگلیسی: Highline) پیشرفته ترین، فنی ترین و چالش بر انگیزترین شکل اسلک لاین حفظ تعادل در ارتفاع بیش از ۱۰ متر است. اسلک لاینینگ بین صخره‌ها و دره‌ها هایلاین نام دارد. راه رفتن بر روی هایلاین بسیار متفاوت است با راه رفتن در ارتفاع کم در پارک زیرا علاوه بر سختی‌های راه رفتن بر روی تسمه باید با ارتفاع آن هم از لحاظ روانی کنار بیایید درهای لاین از تسمه به پهنای ۱ اینچ استفاده می‌شود.

لانگلاین
(به انگلیسی: Longline)به تسمه‌ای که بین دو نقطه و یا دو درخت در سطح زمین و با طول بیش از ۴۰-۵۰ متر بسته شده باشد لانگ لاین گفته می‌شود، در لانگ لاین به دلیل طول بیشتر تسمه، تنش و حرکات نوسانی بیشتر می‌باشد. لانگ لاین به نسبت اسلک لاین معمولی در ارتفاع بالاتری نصب می‌شود که بسته به طول لاین متغیر می‌باشد (۱٫۵ متر تا ۳-۴ متر).

تریک لاین
تریک لاین(به انگلیسی: Trickline) بخشی از ورزش اسلک لاینینگ می‌باشد که بر روی تسمه به پهنای ۲ اینچ (۵ سانتی‌متر) انجام می‌شود و در آن تسمه به شدت کشیده می‌شود تا بتواند ورزشکار را به هوا پرتاب کند –همانند ترامپو لاین- در تریک لاین معمولاً حرکات نمایشی و جهشی انجام می‌گیرد و می‌توان گفت بخش رقابتی اسلک لاین که مسابقات جهانی نیز دارد تریک لاین می‌باشد.

اسلک لاین شهری
(به انگلیسی: Urbanline) انجام اسلک لاین در شهر و بستن آن بین دو ساختمان بلند، دو برج، پل و هر چیزی که ماهیت شهری داشته باشد را اُربِن لاین می‌گویند.

واترلاین
(به انگلیسی: Waterline) انجام اسلک لاین بالای سطح آب را واتر لاین می‌گویند.

تاریخچه اسلک لاین
اسلک لاین به شکل مدرن و امروزی آن به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی در دره یوسمیت آمریکا بر می‌گردد، جایی که سنگنوردان، کوهنوردان و ماجراجویان برای گذراندن وقت خود و استراحت در کمپ بر روی زنجیرها، طناب‌ها و حتی نرده‌ها راه می‌رفتند، این فعالیت در مرحله اول جنبه سرگرمی داشت اما عده‌ای به آن به صورت جدی پرداختند و برای آنها فعالیت و اشتیاق جدیدی شکل گرفت. آدام گروزوفسکی و جف الینگتن در اوایل دهه ۸۰ اولین کسانی بودند که این فعالیت رو به شکل امروزی آن یعنی بر روی تکه‌ای تسمه انجام دادند و آنجا بود که اسلک لاینینگ امروزی شکل گرفت. اسکات بالکوم و درین کارتر اولین هایلاین دنیا رو در زیر پل پاسادنا در ایالت کالیفرنیا آمریکا انجام دادند.

اسلک لاین در ایران
راه رفتن بر روی تکه‌ای از طناب در ایران نیز قدمتی بسیار زیاد دارد و هم چنان نیز به صورت سنت در برخی از شهرهای ایران انجام می‌شود. اسلک لاین به شکل امروزی از سال ۸۷ در ایران شروع ولی به صورت خیلی غیر حرفه ای و مبتدی بود. در مهر ماه سال ۹۱ در جشنواره بین‌المللی بیستون اولین بار شاخه هایلاین این رشته انجام شد و محمدرضا آبایی نخستین ایرانی بود که این ورزش را در ارتفاع انجام داد.

منبع : ویکی پدیای انگلیسی

۰